Νίκη για Σπαρτιατικό, ήττα για ΑΕ Σπάρτη

Α΄ Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Τρίτη, 10 Ιανουάριος 2017 19:22 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη, με σκορ 95-54, πέτυχε ο Σπαρτιατικός κόντρα στον ΑΟ Θουρίας. Οι Σπαρτιάτες είχαν την υπεροχή και την πρωτοπορία στο σκορ, καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, φτάνοντας τελικά σε ένα εύκολο «ροζ» φύλλο αγώνα.

ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ - ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ: 54 - 95
Δεκάλεπτα: 12-27, 22-45, 41-64, 54-95
Διαιτητές: Νάστος Π., Σχοινάς Δ.

ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ (Μπαλόπουλος): Μπαλόπουλος Ν. 10(2), Ζάγουρας 11(1), Γκουμένι 1, Φρόνιμος 5(1), Τσαβλής, Αναστασόπουλος 7, Σακκάς 2, Λιανός 10, Παυλής 8, Καλογερόπουλος, Μπαλόπουλος Β.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ (Βερβαινιώτης): Γούναρης 6, Κόρο, Μπούσι 22 (4), Παπαδάκος 17(5), Κάτσαρης 3, Σταθάκος 12, Σπυράκος 19(5), Ρεκουνιώτης 2, Αναγνωστάκος 14, Ντέρος, Διαμαντάκος

Έχασε η ΑΕ Σπάρτη
Εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Τρίπολης, γνώρισε η ΑΕ Σπάρτη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Η ελλιπής ομάδα της Σπάρτης ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του ματς, με τη  διαφορά στο ημίχρονο να φθάνει στη μέγιστη τιμή της (11 πόντοι). Όμως, ο Απόλλων δεν είχε «πει» την τελευταία του λέξη, πετυχαίνοντας μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε 13 σουτ τριών πόντων στο δεύτερο ημίχρονο!

ΑΕ Σπάρτη (Χίος): Λιόλιος 7 (1), Κανελλόπουλος 7 (1), Τσαγκαρούλης 4, Χαλούλος 2, Λιάσκος 10, Καρκαβίλας 4, Αλικάκος 9 (1), Γκλέκας 17 (2).
Απόλλωνας Τρίπολης (Γεννιάς): Κουρέτας, Παπαχαραλάμπους 3 (1), Παππάς 12 (3), Παναγιώτου, Μικρός 15 (3), Χλέπας 2, Καναβός, Λιακόπουλος 3, Σακελλαράκος 23 (4), Καμπυλαυκάς, Καρνέζης 11 (3).