Πρώτη νίκη για την ΑΕ Σπάρτη κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας

Με 2-0 επικράτησαν οι Σπαρτιάτες και βρίσκονται στην 8η θέση

Δευτέρα, 13 Νοέμβριος 2017 15:29 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Η ΑΕ Σπάρτη πήρε το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα της Football League, επικρατώντας εντός έδρας με σκορ 2-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας και παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα, με μία νίκη και δύο ισοπαλίες, που την φέρνει στην 8η θέση της βαθμολογίας με πέντε βαθμούς.

Και τα δύο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τριανταφυλλάκο να κάνει το 1-0 στο 56' και τον Ράνο να ευστοχεί στο πέναλτι στο 63' και να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Πρώτη απειλή για τους γηπεδούχους στο 11’, με το Φουρτάδο να αστοχεί σε κεφαλιά. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σαχινίδης απάντησε για τον Απόλλωνα, την κεφαλιά, όμως, μπλόκαρε ο Γιακουμής. Στο 26’, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νιάρου, πέρασε πολύ κοντά από την εστία των φιλοξενούμενων. Το ημίχρονο έληξε χωρίς άλλες ευκαιρίες με τα λάθη και την έλλειψη ρυθμού να κυριαρχούν.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Λάκωνες κέρδισαν πέναλτι, μετά από προσπάθεια του Ράνου και χέρι του Κουρτεσιώτη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τριανταφυλλάκος, σκοράροντας για το 1-0 των γηπεδούχων (56’). Στο 66’, η Σπάρτη κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, σε ενέργεια του Ράντι, που ανατράπηκε από τον Κουρτεσιώτη. Αυτή τη φορά εκτελεστής ήταν ο Ράνος, ο οποίος ευστόχησε για το 2-0. Ο αγώνας κύλησε χωρίς να αλλάξει κάτι, με μόνη ευκαιρία στο τέλος, του Τσιλουλη, ο οποίος με σουτ, αστόχησε ελάχιστα (88’).

ΑΕ Σπάρτη (Σωτηρόπουλος): Γιακουμής, Ζουλιώτης, Νιάρος, Βοσνακίδης, Μάγκας, Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Μπαρέττας (71′ Παναγιώτου), Ράντι (84′ Κατσίκης), Ράνος, Φουρτάδο (46′ Μπέλης).
Απόλλων Λάρισας (Θεοδοσιάδης): Κραβαρίτης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Ανδρέου Ευαγ., Παπαζαχαρίας, Χατζής, Σουλίδης (68′ Τσιλούλης), Αγρόδημος, Καρακατσάνης (82′ Βουτσιάς), Μαυριάς (80′ Λαμπρόπουλος), Σαχινίδης

Οι υπόλοιποι αγώνες
Άρης και Παναχαϊκή έχουν το απόλυτο των νικών στην Football League μετά τα εντός έδρας τρίποντα επί Καλλιθέας και Εργοτέλη αντίστοιχα.

Ο Άρης επικράτησε 2-0 της Καλλιθέας με ισάριθμες κεφαλιές του Δημήτρη Διαμαντόπουλου, ενώ οι Πατρινοί δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Κρητικών με 2-1.

Ο ΟΦΗ ξέσπασε με 6-0 εντός έδρας επί του Αιγινιακού και πήρε την δεύτερη νίκη σε τρεις αγώνες, ενώ το ίδιο έκανε και ο Κισσαμικός με εντυπωσιακό 4-1 εντός επί του Αχαρναϊκού.

Μεγάλη νίκη για την ΑΕ Καραϊσκάκης που πέρασε νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της Βέροιας, ενώ Πανσερραϊκός και Απόλλων Πόντου έμειναν ισόπαλες με το εντυπωσιακό 3-3 και η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε 1-0 εντός έδρας του Παναιγιάλειου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της Football League:
Δόξα Δράμας - Τρίκαλα 0-0
ΑΕ Σπάρτη - Απόλλων Λάρισας 2-0 (56' πεν. Τριανταφυλλάκος, 63' πεν. Ράνος)
Αναγέννηση Καρδίτσας - Παναιγιάλειος 1-0 (73' Τζέκος)
Άρης - Καλλιθέα 2-0 (40', 77' Διαμαντόπουλος)
Κισσαμικός - Αχαρναϊκός 4-1 (17', 72' Ξύδας, 32' Γκίνη, 51' Ντάγκρας - 40' Μεγαλοοικονόμου)
ΟΦΗ - Αιγινιακός 6-0 (7' Παπαστεριανός, 20', 75' πεν. Χαντί, 40', 42' Ορτέγκα, 82' Μάνος)
Παναχαϊκή - Εργοτέλης 2-1 (1' Στεργίδης, 78' Μωραΐτης - 25' Κλάιπερς)
Πανσερραϊκός - Απόλλων Πόντου 3-3 (35' Γκούρτσας, 57' Δούμτσος, 62' Παπουτσογιαννόπουλος - 59', 85' Βεργώνης, 75' πεν. Μπρίτο)
Βέροια - ΑΕ Καραϊσκάκης 0-2 (53', 90+3' Χούσος)