Football League: Στις καθυστερήσεις «λύγισε» η αξιόμαχη ΑΕ Σπάρτη (VIDEO)

Mayfair_Club

Εντός έδρας ήττα από τον Βόλο με 1-3

Δευτέρα, 03 Δεκέμβριος 2018 14:58 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Με δύο γκολ του Πίσπα στα τελευταία λεπτά, ο δεύτερος της βαθμολογίας, Βόλος, πήρε τη νίκη με 3-1 στη Σπάρτη, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές στο τελευταίο 20λεπτο (αποβλήθηκε στο 71΄ ο Πέντα).

Στον αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή 2/12 στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης, η ΑΕ Σπάρτη προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Βλαχομήτρο, αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αντέδρασαν σχετικά γρήγορα και ισοφάρισαν με εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία (22′). Στη συνέχεια χάθηκαν πολλές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν, αλλά να μην μπορούν να βρουν χώρους. Στο τέλος, όμως, ο Σωτήρης Πίσπας -που αναδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή για τους φιλοξενούμενους- σημείωσε δύο γκολ (88΄ και 91΄), χαρίζοντας μια σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Από την άλλη πλευρά, στο «στρατόπεδο» της Σπάρτης επικρατούσε απογοήτευση, καθώς η ομάδα έχασε -τουλάχιστον- τον βαθμό της ισοπαλίας, ενώ είχε τη δυνατότητα να φτάσει στην κατάκτηση της νίκης, αφού απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες στη διάρκεια της αναμέτρησης. Παρ’ όλα αυτά, οι Σπαρτιάτες έδειξαν και πάλι δείγματα του ταλέντου και των ικανοτήτων τους, καθώς ήταν αξιόμαχοι και δημιούργησαν πολλές φάσεις απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο. Παρουσιάζοντας ανάλογη εικόνα, με μεγαλύτερη διάρκεια, ψυχραιμία και συγκέντρωση, η ομάδα θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει θετικά αποτελέσματα στο άμεσο μέλλον.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕ Σπάρτη (Αντρέι Τσερνίσοφ): Σταματόπουλος, Καλούσης, Κολτσίδας, Βλάχος, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καινούργιος (66’ Αρώνης), Παυλής (54’ Ρομπίνιο), Κωνσταντινόπουλος (75’ Ρούμπος), Βλαχομήτρος.
Βόλος (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Πίτου Γκαρσία, Πέντα, Καμπαγέρο (86' Πίσπας), Λούκας Γκαρσία (61’ Ηλιόπουλος), Κότο (67’ Φράγκος), Μάντζης.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης
Βοηθοί: Κοκμοτός (Δωδ/νήσου) – Πετρίδης (Χίου)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:
Πλατανιάς - Τρίκαλα 2-0 (26' Νίλι, 48' Μπιανκόνι)
Αιγινιακός - Απόλλων Πόντου 2-2 (17', 68' Δούμτσιος / 56' (πεν), 75' (πεν) Πουρτουλίδης)
ΑΕ Σπάρτη - Βόλος 1-3 (6' Βλαχομήτρος - 22' Πίτου Γκαρσία, 88', 91' Πίσπας)
Αήττητος Σπάτων - Ηρακλής 0-3 (15' Πασάς, 39' Ντούνης, 90' Παναγιωτούδης)
Καραϊσκάκης - Απόλλων Λάρισας 0-1 (30' Χατζής)
Ηρόδοτος - Εργοτέλης 1-0 (5' Γιαλούσης)
Δόξα Δράμας - Παναχαϊκή 1-1 (78' Κουσκουνάς - 74' πεν. Ελευθεριάδης)
Κέρκυρα - ΑΟΧ Κισσαμικός 1-0 (81' Τουράμ)