Κυπελλούχος Λακωνίας η ΑΕ Πελλάνας-Καστορείου! (ΦΩΤΟ)

ΕΑΣ Λακωνίας | ΟΣΔΕ 2019

Επικράτησε του Πανγυθεατικού στη διαδικασία των πέναλτι

Τρίτη, 12 Μάρτιος 2019 14:10 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Στον 46ο τελικό του Κυπέλλου Λακωνίας, που διεξήχθη το Σάββατο 9 Μαρτίου, η ΑΕ Πελλάνας-Καστορείου επικράτησε του Πανγυθεατικού στα πέναλτι με σκορ 7-6 και κατέκτησε το δεύτερο τρόπαιο της διοργάνωσης στην ιστορία της.

Η Ένωση προηγήθηκε στο 42ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σικαλόπουλου ενώ ο Πλεμμένος διαμόρφωσε το 1 - 1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 78ο λεπτό του τελικό.

Η παράταση έληξε με σκορ 1 - 1 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Με σκορ 7-6 στα πέναλτι, η ΑΕ Πελλάνας-Καστορείου πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου Λακωνίας για την περίοδο 2018-19.

Αναστασάκος Γιώργος το όγδοο πέναλτι για την Ένωση, 6-7
Μπουρελάκος το όγδοο πέναλτι για τον Πανγυθεατικό, μπλοκάρει ο Κραβαρίτης.
Κυπελλούχος η ΑΕ Πελλάνας-Καστορείου

Γκολ: Σικαλόπουλος με πέναλτι το 0 - 1 στο 43', Πλεμμένος με απευθείας εκτέλεση φάουλ το 1 - 1 στο 78'
Κόκκινη: Γρηγορακάκης με δεύτερη κίτρινη στο 88'.

Πανγυθεατικός (Γ. Ξανθάκος): Μακρής, Χρυσικάκος, Κουρτέσης, Γρηγορακάκης, ΓιόνιΣουκούλι (88' Τσακωνάκος), Μιχελάκος, Μπουρελάκος, Πλεμμένος, Γραμματικός (90' Φατούρος), Τσίκαρης, Κατσικάς.
ΑΕ Πελλάνας-Καστορείου (Αλ. Μαντζούνης): Κραβαρίτης, Γιόυμπουε, Λαμπρόπουλος, Παναγιωτίδης, Κοντογιάννης, Γιώργος Αναστασάκος, Μουλιάτος, Πετζαρομάν, Μπαρόνε (68' Ζαραφέτας), Σικαλόπουλος, Κοτσοβός (91' Ηλίας Αναστασάκος).

Ευχαριστήριο στους φιλάθλους και
συγχαρητήρια στον Πανγυθεατικό
Με ανακοίνωσή της η διοίκηση της ΑΕ Πελλάνας-Καστορείου «ευχαριστεί το φίλαθλο κόσμο για την παρουσία του στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης και την στήριξή του στις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών στο τελικό Κυπέλλου του Σαββάτου 9 Μαρτίου. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φιλάθλους της Ένωσης από τους Βόρειους Δήμους και την πόλη της Σπάρτης.

Η διοίκηση της ΑΕ Πελλάνας- Καστορείου συγχαίρει τον Πανγυθεατικό για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Λακωνίας και για την πορεία του στο Κύπελλο Λακωνίας της περιόδου 2018-19 και την εμφάνιση του στο τελικό».

Ενημερωθείτε για όλη την επικαιρότητα της Λακωνίας και όχι μόνο μέσα από τη συνεχή ροή του www.lakonikos.gr. Κάνετε like στη σελίδα και γίνετε μέλος στην ομάδα του lakonikos.gr στο Facebook για να μαθαίνετε τα νέα πρώτοι! Με το κύρος και την αξιοπιστία του "Λακωνικού Τύπου", της μοναδικής ημερήσιας εφημερίδας της Λακωνίας με ιστορία 22 και πλέον ετών