Έπεσε η αυλαία της Γ΄ Εθνικής με θετικό πρόσημο για Πελλάνα και Βλαχιώτη (ΦΩΤΟ)

«Τεσσάρα» και 5η θέση για την ομάδα των «Βορείων Δήμων»

Τρίτη, 16 Απρίλιος 2019 15:00 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Η ΑΕ Πελλάνας-Καστορείου ολοκλήρωσε το παρθενικό της «ταξίδι» της στον 8ο όμιλο της Γ΄  Εθνικής, κατακτώντας την 5η θέση με 40 βαθμούς. Η περίοδος 2018-19 θα μείνει στην ιστορία της Ένωσης ως ιδιαίτερα πετυχημένη, αφού η πολύ καλή πορεία στο πρωτάθλημα  συνδυάστηκε με την κατάκτηση του Κυπέλλου Λακωνίας. Οι επιτυχίες και οι εμπειρίες της πρώτης χρονιάς στη Γ΄ Εθνική θέτουν τις βάσεις για τις επόμενες χρονιές.

Στον τελευταίο αγώνα της περιόδου, την Κυριακή 14/4 στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης, η Ένωση επιβλήθηκε του Μανδραϊκού με 4-1 με σκόρερ τους Λαμπρόπουλο, Παναγιωτίδη και  Σικαλόπουλο (δύο γκολ).

ΑΕ Πελλάνας-Καστορείου (Μαντζούνης): Διασσινός, Κοντογιάννης (75′ Πλατάνας), Εμέκα, Παναγιωτίδης, Λαμπρόπουλος, Γιώργος Αναστασάκος, Μπαρόνε (66′ Ρασσιάς Λεωνίδας), Ζαραφέτας (80′ Δημητρέλης), Κοτσοβός, Γιόμπουε (66′ Σικαλόπουλος), Μουλιάτος.

Βαριά ήττα
για Αστέρα Βλαχιώτη
Την παραμονή στην κατηγορία πανηγύρισε και ο Αστέρας Βλαχιώτη, παρά τη συντριβή με σκορ 5-0 εκτός έδρας από τον ΑΟ Υπάτου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 7΄, όταν ο Καντού εκτέλεσε το κόρνερ και ο Οικονομόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι στη μοναδική αξιόλογη φάση που δημιούργησαν στο ματς, προσπάθησαν στο 19΄ να ισοφαρίσουν, όμως το σουτ του Κράσι χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σταυριανού. Από εκείνο το σημείο και πέρα, οι παίκτες του ΑΟ Υπάτου ήταν κυρίαρχοι και στο 20΄ ο Μπερνιδάκης κέρδισε πέναλτι, καθώς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο Σπανός το μετέτρεψε σε γκολ, κάνοντας το 2-0 που έμελλε να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 55΄ ο Σπηλιώτης με σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής έκανε το 3-0. Στο 62΄ ο Καράι, με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 4-0, ενώ ο Σπηλιώτης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

ΑΟ Υπάτου (Σταθόπουλος): Σταυριανός, Αργυρίου, Οικονομόπουλος, Γκούμας, Λάμπρου, Ταυταρίδης (60′ Παπαχαραλάμπους), Μητσόπουλος, Καντού (77′ Μίχος), Καράι(77′ Βάθης), Μπερνιδάκης (67′ Σπανός), Σπηλιώτης.
Αστέρας Βλαχιώτη (Σπάθας): Μπέμπης, Κολλιάκος, Καρνιάτης, Ρέτζος, Ραναζής (82′ Καρακίτσος), Πούφλης (56′ Μπερδούσης), Λειμονίτης, Κράσι, Σαμπατάκος, Παναγόπουλος (77′ Κολιόπουλος), Αλμέιδα (66′ Μπιάζη).