«Εξάσφαιρες» Καρυάτιδες συνέτριψαν τον Εθνικό Καλαμάτας!

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 6-3

Δευτέρα, 18 Μάρτιος 2019 16:18 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Σε έναν αγώνα, που διεξήχθη υπό έντονο ήλιο και ζέστη, την Κυριακή 17/3 στο γήπεδο Ασπροχώματος Καλαμάτας, οι Καρυάτιδες Σπάρτης αντιμετώπισαν τον Εθνικό Καλαμάτας, για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Στο 10ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ της Λαμπράκη και έπειτα από κόντρες στην  περιοχή, η Γεωργία Παπαγιάννη άνοιξε το σκορ για τις Καρυάτιδες (0-1). Στο 15ο λεπτό, έπειτα από προσωπική ενέργεια, η Λαμπράκη έγραψε το 0-2, ενώ στο 20ο λεπτό, η ίδια κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα για το 0-3.

Στη συνέχεια, ο Εθνικός Καλαμάτας μείωσε σε 1-3, όμως η Γομάτου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4. Πριν ολοκληρωθεί, ωστόσο, οι γηπεδούχες πέτυχαν δύο γκολ, διαμορφώνοντας το σκορ σε 3-4 (ημίχρονο).

Στο 2ο ημίχρονο, οι Καρυάτιδες μπήκαν πιο δυναμικά και τα έδωσαν όλα μεχρι τέλους για τη νίκη. Η Βασιλική Κοντογόνη, μετά από συνδυασμό με την Ελένη Γομάτου, έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στις Σπαρτιάτισσες (3-5), ενώ η Πέννυ Αντωνίου με ένα απίστευτο γκολ με απευθείας σουτ στο 90ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 3-6.