Εφιάλτης δίχως τέλος για Σπάρτη: Νέα «τεσσάρα» από τον Ηρόδοτο

Με δέκα ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν οι Λάκωνες

Δευτέρα, 08 Απρίλιος 2019 16:20 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

O Βόλος εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο στη Super League, κατακτώντας το πρωτάθλημα από την 26η αγωνιστική. Μετά την περσινή του άνοδο στον πρώτο χρόνο από την ίδρυσή του, πανηγύρισε τον δεύτερο διαδοχικό προβιβασμό και την κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Football League. Η ομάδα του Χουάν Φεράντο συνέτριψε 6-0 τον Αιγινιακό και σε συνδυασμό με το 2-2 του Απόλλωνα Λάρισας απέναντι στον Εργοτέλη δεν χάνει την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα, στις εναπομείνασες τέσσερις αγωνιστικές.

Στην Κρήτη ο Ηρόδοτος κέρδισε την ΑΕ Σπάρτη των πολλών προβλημάτων με σκορ 4-1. Η ουραγός -πλέον- της βαθμολογίας, Σπάρτη, αν και αγωνίστηκε με 10 παίκτες και τερματοφύλακα τον στόπερ Ντούσκα (!), επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Ηρόδοτο, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως η προσπάθεια του Τιέντσε σταμάτησε στο δοκάρι του Κασμερίδη!

Από εκεί και μετά ο Ηρόδοτος κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Αγγελούδη από κοντά μετά από σουτ του Μπαρέτα να κάνει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν το παιχνίδι με τον Καινούργιο να κερδίζει πέναλτι να το εκτελεί ο ίδιος γράφοντας το 1-1. Όμως, η χαρά της Σπάρτης δεν κράτησε πολύ, αφού ο Μπαρέτας με σουτ έξω από την περιοχή έδωσε και πάλι προβάδισμα στους «κυανόλευκους», ενώ ο Αγγελούδης λίγα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου έκανε το 3-1 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, με τον Γιώργο Λυρώνη να δίνει χρόνο συμμετοχής στον Σιαλμά που είχε καιρό να παίξει λόγο τραυματισμού. Ο ίδιος τέσσερα λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 4-1 με ένα εντυπωσιακό ψαλιδάκι.

Ηρόδοτος (Γιώργος Λυρώνης): Κασμερίδης, Γιαλούσης, Γραικός (58' Σιαλμάς), Χατζηλιάδης, Ζιώγας, Αργκιλέσι, Νύκταρης, Μπαρέτας, Ηλιάδης, Γκούφας, Αγγελούδης.
ΑΕ Σπάρτη (Ηλίας Βάλης): Ντούσκας, Καλούσης, Φραγκούλης, Μαρσέλ, Τιέντσε, Τουρέ, Ζαχαριουδάκης, Δανδάκος, Καινούργιος, Ρόμο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:
Ηρακλής - ΑΟΧ Κισσαμικός 0-0
Ηρόδοτος - ΑΕ Σπάρτη 4-1 (14', 39' Αγγελούδης, 28' Μπαρέτας, 62' Σιαλμάς - 19' Καινούργιος)
Καραϊσκάκης Άρτας - Δόξα Δράμας 0-0
Πλατανιάς - Κέρκυρα 2-0 (9' Νίλι, 86' Ποζατζίδης)
Αήττητος Σπάτων - Απόλλων Πόντου (ματαίωση)
Βόλος - Αιγινιακός 6-0 (38' Πίτου Γκαρσία, 63', 66', 85' Μάντζης, 69', 71' Φράγκος)
Τρίκαλα - Παναχαϊκή 0-0
Απόλλων Λάρισας - Εργοτέλης 2-2 (39' Μπραμπίγια, 90' Χατζής - 10' Μανουσάκης, 68' Τσέλιος)