Γ΄ Εθνική: Έχασε και έπεσε στη 2η θέση η Σπάρτη (ΦΩΤΟ)

Μεγάλο «διπλό» του Αστέρα Βλαχιώτη, εντός έδρας ήττα για Πανγυθεατικό

Δευτέρα, 04 Νοέμβριος 2019 16:16 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Οδυνηρή εντός έδρας ήττα με σκορ 0-1 γνώρισε ο ΠΣ «Η Σπάρτη» από την ομάδα της Ζακύνθου, σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3/11 στο Δημοτικό Στάδιο Βλαχιώτη, λόγω της διεξαγωγής του «Spartan Race» στη Σπάρτη.

Στο 38ο λεπτό η Σπάρτη κέρδισε πέναλτι με τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου, Κουτογλίδη,  να αποκρούει την εκτέλεση του Σαμπατάκου. Στη συνέχεια, ενώ ο αγώνας κυλούσε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και καθώς η Σπάρτη δεν μπορούσε να απειλήσει, η Ζάκυνθος ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε δίκαια το «τρίποντο», χάρη σε τέρμα του Κέτμαν στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Οβούσου, ενώ διαμαρτύρονται και για πέναλτι στο 34ο λεπτό (με το σκορ στο 0-0), σε ανατροπή του Κούντικ.

Η Σπάρτη πραγματοποίησε τη χειρότερη φετινή εμφάνισή της, ωστόσο είχε δικαιολογία το γεγονός ότι ο Μίκι Τσίρκοβιτς δεν είχε στη διάθεσή του έξι ποδοσφαιριστές, καθώς απουσίαζαν οι Καρβάλιο (βίζα), Σωτηρόπουλος, Τσιζνιέφσκι, Κάρδαρης (τιμωρημένος), Μικελάτος και Σικαλόπουλος.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα για τη Σπάρτη, η οποία υποχώρησε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Σπάρτη: Τρακάκης, Κακάμης, Μπανούσης, Αναστασάκος, Βασιλείου, Παναγιωτίδης (30′ Πλατάνας), Ζαραφέτας, Ρασσιάς (Αϊβαλιώτης), Τσιμικλής (Πετρίδης), Γεμιστός (Κοντογιάννης), Σαμπατάκος.
ΑΠΣ Ζάκυνθος: Κουτογλίδης, Πολιανίδης, Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Κούνια, Σούρμπης, Πατίλας, Πούφλης, Οβούσου (53′ Ζυγκερίδης), Kούντικ, Κέτμαν

«Πέρασε» από το Άργος
ο Αστέρας Βλαχιώτη
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο Αστέρας Βλαχιώτη, ο οποίος επικράτησε του Παναργειακού με 1-0. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους  ήρθε στο 40’, όταν μετά από φάουλ του Δωματά, ο Νέρες πήρε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αφού πρώτα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Πάντως, οι γηπεδούχοι εκφράζουν παράπονα για τη διαιτησία, καθώς στο 36’ ακυρώθηκε γκολ του Τσιρλίδη.

Παναργειακός: Μποζιονέλος, Βασ.Φλεβάρης, Φλώρος, Ασπιώτης, Τζιόλας (69’ Νικολόπουλος), Κοτσοβός, Τσάκα (73’ Μανιάτης), Αλάιν, Τσιρλίδης, Μπλάτσος (63’ Φουφούνης), Κυριακόπουλος (85’ Τζάς).
Αστέρας Βλαχιώτη: Πονηρός, Κουρτέσης, Διαμαντάκης, Τσούπρος, Μπριλάκης, Αναστασόπουλος, Ζαΐμι, Δωματάς, Νικλητσιώτης (68’ Πούτσης), Παλιάτσος, Νέρες (90’ Παπουλής).

Βαριά εντός έδρας ήττα
για τον Πανγυθεατικό
Δεν μπόρεσε να προβάλλει αντίσταση στο Ναύπλιο ο Πανγυθεατικός, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 0-3, σε αγώνα που διεξήχθη στο νέο Δημοτικό Στάδιο Γυθείου. Στο 23’, ο Καλλιμάνης πέτυχε το 0-1, ενώ στο 75’ ο Καζάκος διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Μακαρατζής στο 93’.

Πανγυθεατικός ΓΣ (Αργ.Κατσίχτης): Μπαμπούνης, Μπουρελάκος, Γιαταγανάκης, Μπάλας, Λούζης, Καρνιάτης, Παναγόπουλος, Ζιβάνοβιτς, Μπουτσικάρης, Ντιόγκο, Μπαρόνε.
Ναύπλιο 2017 (Αλ.Μαντζούνης): Σκαφίδας- Λέρμας (Διαμαντής), Μπούκουρης, Χ. Καπλατζής, Διαμαντής- Μεγαρίτης, Μουσταφά, Π.Καπλατζής- Κοτσοβός (Μπεντούλη), Καλλιμάνης, Καζάκος (Μακαρατζής).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου:
ΠΣ «Η Σπάρτη»-Ζάκυνθος 0-1 (84′ Κέτμαν)
Πανηλειακός-ΑΕ Ερμιονίδας 2-3 (18′ Μπαβέλης, 37′ / 31′ Ποζατζίδης, 43′ Εσκουρέδο, 50′ Κατσιαμπάς)
Πανγυθεατικός-Ναύπλιο 2017 0-3 (23′ Καλλιμάνης, 75′ Καζάκος, 90+ )
Θύελλα Πατρών-Ολυμπιακός Ζαχάρως 3-2 (27′ Δασουράς, 60′ Βλασόπουλος, 90+ Φούφουλας / 4′ Σκοζάι, 42′ αυτογκόλ)
Παναργειακός-Αστέρας Βλαχιώτη 0-1 (39′ Νικλητσιώτης)
ΑΟ Διαβολιτσίου-Διαγόρας Βραχνεΐκων 2-0 (42′ Μουλιάτος, 85′ Αθανασόπουλος)
ΑΟ Τσιλιβή-ΠΑΟ Βάρδας 1-1 (90+ Γεωργίου / 32′ Αγουρίδης)