Γ’ Εθνική: Συνεχίζουν ακάθεκτοι με νίκες Αστέρας Βλαχιώτη και Σπάρτη (ΦΩΤΟ)

Βαθμό στον Πύργο πήρε ο Πανγυθεατικός

Δευτέρα, 13 Ιανουάριος 2020 15:39 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Θετικά αποτελέσματα σημείωσαν οι ομάδες της Λακωνίας στη 15η αγωνιστική του 7ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Αστέρας Βλαχιώτη επιβλήθηκε εντός έδρας με 2-0 του ΠΑΟ Βάρδας, ο ΠΣ «Η Σπάρτη» υποδέχτηκε τον Διαγόρα Βραχνέϊκων, παίρνοντας τους τρείς βαθμούς της νίκης με 2-1, ενώ «χρυσό» βαθμό στον Πύργο κόντρα στον τοπικό Πανηλειακό πήρε ο Πανγυθεατικός (1-1).

Αστέρας Βλαχιώτη-ΠΑΟ Βάρδας 2-0
Έχοντας καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πολλούς νεαποκτηθέντες παίκτες στη σύνθεσή του, ο Αστέρας Βλαχιώτη έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟ Βάρδας με 2-0, σε αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή (12/1) στο Δημοτικό Στάδιο Βλαχιώτη.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Δωματάς στο 37ο λεπτό, μετά από πάσα του Σιαλμά, ενώ ο Σιαλμάς έγραψε το 2-0 στο 53’, ύστερα από εκτέλεση πλαγίου από τον Κουρτέση.

Οι γηπεδούχοι είχαν, επίσης, ευκαιρίες με τους Ραχίμ, Δωματά, Σιαλμά, Κεχαγιά και  Πετζαρομάν, ενώ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους είχε στο β’ ημίχρονο ο Ντόμα.

Την επόμενη αγωνιστική ο Αστέρας Βλαχιώτη υποδέχεται τον ΠΣ «Η Σπάρτη» στον λακωνικό «εμφύλιο» και συνάμα μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αστέρας Βλαχιώτη: Διαμαντής, Κουρτέσης, Δημακάκος, Μπριλλάκης, Σκεντεράϊ, Αναστασόπουλος, Ζαϊμι (75′ Αρώνης), Δωματάς (83′ Παλιάτσος), Πετζαρομάν, Σιαλμάς (73′ Κεχαγιάς), Ραχίμ (46′ Βουτσιώτης).
ΠΑΟ Βάρδας: Λαδάς, Λιόσης, Χριστόπουλος, Θεοφιλόπουλος (60′ Τσούλης), Νικολακόπουλος, Ρουγκάλας, Μακρής, Ντόμας, Βαζ, Σαμπανέϊ, Γούρμος.

ΠΣ «Η Σπάρτη» - Διαγόρας Βραχνέϊκων 2-1
Σε απόσταση βολής από την κορυφή του 7ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής διατηρήθηκε η Σπάρτη η οποία επικράτησε του Διαγόρα Βραχνέϊκων με σκορ 2-1 στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν ο Σωτηρόπουλος με πέναλτι στο 39ο λεπτό και ο  Σικαλόπουλος στο 44’. Ο Γεωργαντόπουλος μείωσε σε 2-1 στο 57΄ για την ομάδα της Αχαΐας.

Η σύνθεση της Σπάρτης:
ΠΣ «Η Σπάρτη»: Κραβαρίτης, Κακάμης, Αναστασάκος, Μπανούσης, Σωτηρόπουλος, Καλούσης, Τσιμικλής, Πλατάνας, Σαμπατάκος, Σικαλόπουλος, Γεμιστός.

Πανηλειακός-Πανγυθεατικός 1-1
Πολύτιμη ισοπαλία με σκορ 1-1 απέσπασε ο  Πανγυθεατικός από τον Πανηλειακό στο Πύργο.

Οι γηπεδούχοι είχαν υπεροχή στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, ενώ δημιούργησαν κάποιες φάσεις έως το τέλος του ημιχρόνου. Το σκορ άνοιξε για τον Πανηλειακό στο 70’ με σουτ του Έλιοτ μέσα από την περιοχή, όμως στο 77ο λεπτό ήρθε η απάντηση του  Πανγυθεατικού, καθώς ο Ζιβάνοβιτς με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1, στην πρώτη επικίνδυνη φάση της ομάδας του Γυθείου στον αγώνα. Στο 85’, ο γκολκίπερ Μπαμπούνης του Πανγυθεατικού απέκρουσε σουτ του Έλιοτ σε φάση τετ-α-τετ, όμως οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται, θεωρώντας ότι ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι. Στην εξέλιξη της ίδιας φάση ακολούθησε πλασέ από τον Σταματελάτο που έδιωξαν οι αμυνόμενοι του Πανγυθεατικού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου:
Αστέρας Βλαχιώτη-ΠΑΟ Βάρδας 2-0 (37′ Δωματάς, 53′ Σιαλμάς)
ΠΣ Σπάρτη-Διαγόρας Βραχνέϊκων 2-1 (39′ Σωτηρόπουλος, 44′ Σικαλόπουλος / 57′ Γεωργαντόπουλος)
Πανηλειακός-Πανγυθεατικός 1-1 (72′ Έλιοτ / 77′ Ζιβάνοβιτς)
Ναύπλιο 2017-ΑΟ Διαβολιτσίου 1-0 (83′ Καλλιμάνης)
Ολυμπιακός Ζαχάρως-ΑΟ Τσιλιβή 2-0 (65′ Τζανέτος, 77′ Παναγόπουλος)
ΑΕ Ερμιονίδας-Παναργειακός 7-0 (7′ Κωτσιαρίδης, 24′-26′-70′ Εσκουρέδο, 62′-64′ Μερκούρι, 73′ Μερτύρης)
Ζάκυνθος-Θύελλα Πατρών 3-2 (38′ Ζυγκερίδης, 46′ Τσουκαλάς, 81′ Πούφλης / 68′ Αγγελής, 88′ Σκεπετάρης)