Γ’ Εθνική: Κατέκτησε το λακωνικό ντέρμπι ο Αστέρας Βλαχιώτη! (ΦΩΤΟ)

Νίκη 2-0 επί της Σπάρτης

Δευτέρα, 20 Ιανουάριος 2020 15:46 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας του 7ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής, Αστέρας Βλαχιώτη, ήταν ο μεγάλος νικητής του λακωνικού ντέρμπι κόντρα στον ΠΣ «Η Σπάρτη», καθώς επικράτησε με σκορ 2-0 χάρη σε τέρματα των Ραχίμ και Κουρτέση, σε αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή (19/1) στο Δημοτικό Στάδιο Βλαχιώτη.

Με το «τρίποντο» αυτό, ο Αστέρας (35 βαθμοί) αύξησε τη βαθμολογική διαφορά από τους αντιπάλους του, καθώς το δεύτερο Ναύπλιο (ηττήθηκε με 4-1 στη Βάρδα από την τοπική ομάδα) έμεινε στους 31 βαθμούς, η τρίτη Σπάρτη στους 29 και η τέταρτη Ζάκυνθος στους 28 βαθμούς.

Σε μια μοναδική ατμόσφαιρα, που δημιούργησαν οι φίλαθλοι των δύο ομάδων στο Δημοτικό Στάδιο Βλαχιώτη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν επιθετικά την αναμέτρηση, «κλειδώνοντας» από πολύ νωρίς τη νίκη.

Στο 8ο λεπτό ο Ραχίμ με μια εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ από τα 35 μέτρα έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Κραβαρίτη, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φίλους των γηπεδούχων. Στο 24ο λεπτό ο Κουρτέσης με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων, οι οποίοι ήταν πολύ καλύτεροι από τον αντίπαλό τους στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Σπάρτη προσπάθησε να αντιδράσει, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο πολύ καλές στιγμές με τους Συρεγγέλα στο 47’ και διπλή ευκαιρία στο 52ο λεπτό με τους Συρεγγέλα και Σαμπατάκο, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Διαμαντής, κατάφερε να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Και οι δύο ομάδες έμειναν με παίκτη λιγότερο στη διάρκεια κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Αρχικά αποβλήθηκε ο Τσιμικλής (Σπάρτη) στο 56ο λεπτό και στη συνέχεια ο Ζαΐμι (Αστέρας) στο 80ο λεπτό, με τους δύο ποδοσφαιριστές να αντικρίζουν δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Την επόμενη αγωνιστική, ο Αστέρας Βλαχιώτη αντιμετωπίζει εκτός έδρας το δεύτερο  Ναύπλιο στο ντέρμπι πρωτοπόρων, σε έναν αγώνα κομβικής σημασίας για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Η Σπάρτη υποδέχεται στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτη τον Ολυμπιακό Ζαχάρως.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αστέρας Βλαχιώτη (Γ. Κούτσης): 1 Διαμαντής, 2 Κουρτέσης, 4 Τζελίδης, 5 Μπριλλάκης, 3 Δημακάκος, 6 Σκεντεράϊ, 8 Αναστασόπουλος, 10 Αλ Αιν (57′ Νικλητσιώτης), 7 Ραχίμ (75′ Βουτσιώτης), 11 Ζαΐμι, 9 Παλιάτσος (91′ Κεχαγιάς).
ΠΣ «Η Σπάρτη» (Κ. Οικονόμου): 1 Κραβαρίτης, 2 Κακάμης (83′ Πλατάνας), 8 Παναγιωτίδης, 4 Μπανούσης, 11 Σωτηρόπουλος (86′ Γραμματικός), 6 Αναστασάκος (46′ Συρεγγέλας), 16 Τσιμικλής, 17 Καλούσης (67′ Σικαλόπουλος), 7 Κάρδαρης, 18 Σαμπατάκος, 9 Γεμιστός.

Πήρε βαθμό στην Πάτρα
ο Πανγυθεατικός
Παρά την κάκιστη μεσοβδόμαδη εμφάνιση στο Κύπελλο Λακωνίας (και ήττα με 1-0 από τον Ήφαιστο Βρονταμά), ο Πανγυθεατικός κατάφερε να αντιδράσει στο αγώνα πρωταθλήματος, αποσπώντας πολύτιμη ισοπαλία (1-1) στην Πάτρα κόντρα στην τοπική Θύελλα.

Το σκορ για την ομάδα του Γυθείου άνοιξε ο Ζιβάνοβιτς, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 81ο λεπτό.

«Η μεγάλη προσπάθεια της ομάδας μας, για την παραμονή στη Γ’ Εθνική, συνεχίζεται. Την επόμενη Κυριακή σας περιμένουμε όλους στην έδρα μας, να στηρίξουμε την προσπάθεια των αθλητών μας, στην κρισιμότατη αναμέτρηση απέναντι στον ΑΟ Διαβολιτσίου», αναφέρει σε ανακοίνωσή της η ομάδα.

Η σύνθεση του Πανγυθεατικού:
Πανγυθεατικός ΓΣ (Αργύρης Κατσίχτης): Μπαμπούνης, Μπουρελάκος(C), Μπάλας, Μιχελάκος, Γιαταγανάκης, Παναγόπουλος (Χρυσικάκος), Μπαρόνε, Σουκούλι(Καρνιάτης), Ζιβάνοβιτς, Ντιόγκο (Ασπιώτης), Σαχσανίδης (Μπερδούσης)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου:
Αστέρας Βλαχιώτη-ΠΣ «Η Σπάρτη» 2-0 (7′ Ραχήμ, 25′ Κουρτέσης)
Θύελλα Πατρών-Πανγυθεατικός 1-1 (81′ Αγγελής / 12′ Ζιβάνοβιτς)
Διαγόρας Βραχνεΐκων-Ολυμπιακός Ζαχάρως 2-0 (24′ Κωτσόκολος, 57′ Γεωργαντόπουλος)
ΠΑΟ Βάρδας-Ναύπλιο 2017 4-1 (17′-65′ Βας, 44′ Μακρής, 90+ Σαμπανέι πεν / 19′ Ζαχαράκης)
ΑΟ Τσιλιβή-ΑΕ Ερμιονίδας 2-1
ΑΟ Διαβολιτσίου-Ζάκυνθος 1-1 (44′ Γραμματικόπουλος / 75′ Μέντεζ)
Παναργειακός-Πανηλειακός 0-1 (58′ ‘Ελιοτ)