Α1’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: «Ροζ φύλλο» για Μονεμβασιά, ήττες για Σπαρτιατικό και Λακωνικό

Τρίτη, 11 Φεβρουάριος 2020 14:53 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Τη μοναξιά της κορυφής στην Α1’ Κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ συνεχίζει να απολαμβάνει η  Καλαμάτα BC, καθώς επικράτησε και του Πελασγού, εκτός έδρας, με σκορ 69-62.

Πάνας Κανδήλας – Κάστρο Μονεμβασίας 57-66
Σε τροχιά τετράδας παραμένει το Κάστρο Μονεμβασίας, ύστερα από την εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Πάνα Κανδήλας.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες της λακωνικής ομάδας ανέβασαν ρυθμούς, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, προηγούμενοι με 27-37. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επανέλθουν στη διεκδίκηση της νίκης, καταφέρνοντας να περιορίσουν τη διαφορά. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όμως, οι παίκτες της Μονεμβασιάς αποδείχθηκαν περισσότερο ουσιαστικοί στην επίθεση και πήραν τη νίκη με 57-66.

Δεκάλεπτα: 18-19, 27-37, 46-52, 57-66
Πάνας Κανδήλας (Μάλλιος): Καλαντζής 12(2), Στριφτόμπολας, Σταθόπουλος 8, Παναγιώτου, Τραχανάς, Κωνσταντόπουλος, Γεωργούσης 10(2), Σύρπας 8, Λάζαρης 9(1), Σάββας 10.
Κάστρο Μονεμβασίας: Τζάκας 9, Καμαρινός 12(1), Μανιατάκος 7, Ψυχογιός, Κάτσαρης 21(3), Κρητικός, Τζαγισβίλι 12(2), Μπατσάκης 5.

Καλαμάτα ‘80 – Σπαρτιατικός 73-62
Χωρίς αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η Καλαμάτα ‘80 επικράτησε εντός έδρας με 73-62 του Σπαρτιατικού ΓΣ. Οι Καλαματιανοί είχαν σταθερό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, κατορθώνοντας να φτάσουν στη νίκη κόντρα στους Σπαρτιάτες που δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το ματς.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Κοντόπουλος με 23 πόντους, ενώ από τον Σπαρτιατικό ξεχώρισε ο Τσιλιμίγκρας με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-19, 39-30, 62-52, 73-62
Καλαμάτα 80 (Κορογώνας): Πέτρου 4, Μουργής 5, Γεωργουλάκος, Μουντζουρούλιας 14, Κομπότης 6, Κοντόπουλος 23(4), Καραμπάτσος 10, Πανταζής, Σαρρής 6(2)
Σπαρτιατικός (Χίος): Βαρζακάκος 7(1), Τσιλιμίγκρας 15(1), Αναγνωστάκος 9, Αθανασόπουλος, Κατσούλης 8(1), Μανωλόπουλος 8(2), Μπελσής 8(1), Γκλέκας

ΓΣ Μεσσήνης – Λακωνικός Κρόνος 84-44
Συντριβή υπέστη ο Λακωνικός Κρόνος στην έδρα του ΓΣ Μεσσήνης, καθώς οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν των Λακώνων με 40 πόντους διαφορά, φτάνοντας στο εμφατικό 84-44.

Πρώτος σκόρερ του ΓΣ Μεσσήνης ήταν ο Τόσκα με 21, ενώ από τους ηττημένους διασώθηκε ο Κωσταπαππάς με 16.

Δεκάλεπτα: 25-6, 42-15, 68-32, 84-44
ΓΣ Μεσσήνης (Μπακογιάννης): Παλαμίδης 8(2), Δημόπουλος, Σαρουσαββίδης 2, Μπακογιάννης 13, Τόσκα 21(3), Δρακόπουλος 14, Δελφάκης 10(1), Λαμάι, Χαραλαμπόπουλος 12(2) , Καραμπογιάς, Μιχαλόπουλος, Κολλιός4
Λακωνικός (Σκιαδάς): Λιοντής 1, Ρέμπης, Μπάχα 4, Γιαννακόπουλος, Σφυρής 2, Μπουλοϋγαρης, Ζόρμπανος 2, Κωσταπαππάς 16(1), Κορίνης 8(2), Παπαδάκης 5, Βαλσάμης, Ξανθάκος 6