Πρωταθλητής Ελλάδας εις διπλούν ο Δ. Χριστάκος! (ΦΩΤΟ)

Σπουδαίες επιτυχίες του Σπαρτιάτη ποδηλάτη

Δευτέρα, 27 Ιούλιος 2020 13:57 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Ο Σπαρτιάτης ποδηλάτης Δημήτρης Χριστάκος, αθλητής του ΑΣ Άλφα Καλλιθέας, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στα αγωνίσματα της ατομικής χρονομέτρησης και της αντοχής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου που διεξήχθη στη Ρόδο!

Σε δήλωσή του ο γενικός γραμματέας της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας και πρόεδρος του Σπαρτιατικού κ. Παναγιώτης Πριστούρης ανέφερε για τις επιτυχίες του Δ. Χριστάκου: «Άριστος στον αθλητισμό, άριστος και στην Ιατρική. 1ος σε ατομική χρονομέτρηση και αντοχή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα νέων στη Ρόδο. Συγχαρητήρια Δημήτρη! Είμαστε πολύ υπερήφανοι στο Σπαρτιατικό».

Υπενθυμίζεται ότι ο Δ. Χριστάκος ξεκίνησε την πορεία του από τον Σπαρτιατικό ΓΣ, έχοντας πληθώρα διακρίσεων στη μέχρι σήμερα καριέρα του.

και στην αντοχή
Με το αγώνισμα της αντοχής Νέων Ανδρών ολοκληρώθηκε την Κυριακή 26 Ιουλίου, στη Ρόδο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου για τις κατηγορίες Παίδων Κορασίδων, Εφήβων και Νέων Ανδρών σε ατομική χρονομέτρηση και αντοχή.

Οι Νέοι Άνδρες αγωνίστηκαν σε διαδρομή 125,9 χιλιομέτρων συμπληρώνοντας 4 γύρους σε κυκλική διαδρομή. Ο Δημήτρης Χριστάκος (ΑΣ Άλφα Καλλιθέας) πήρε μια εντυπωσιακή νίκη χωρίς να αφήσει περιθώρια στους αντιπάλους του. Ο Χριστάκος συμπλήρωσε με αυτόν τον τρόπο μια εξαιρετική εμφάνιση, αφού την Παρασκευή κατέκτησε τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας και στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης. Κλείνοντας τον πρώτο γύρο στην αντοχή, ο Χριστάκος ήταν στο 2ο group αθλητών, σχεδόν 4 λεπτά πίσω από το 1ο group. Η διαφορά αυτή μειωνόταν κατά ένα λεπτό σε κάθε γύρο μπαίνοντας στον τελευταίο με διαφορά 2 λεπτών από το 1ο group. Εκεί ο Χριστάκος εξαπέλυσε την επίθεση του, αφήνοντας πίσω τους αθλητές του group, φτάνοντας τους πρωτοπόρους και παίρνοντας αυτός την πρωτοπορία μόνος του. Έφτασε στον τερματισμό καλύπτοντας τα 2 λεπτά που υπολειπόταν στην αρχή του τελευταίου γύρου και εξασφαλίζοντας διαφορά 2,5 επιπλέον λεπτών από τον δεύτερο!

Στη 2η θέση τερμάτισε ο Γιάννης Κυριακίδης (ΠΣ ΚΡΟΝΟΣ) που ήταν 4ος στην Ατομική Χρονομέτρηση και την τριάδα συμπλήρωσε ο Νίκος Τσάπας (ΠΟ ΒΟΛΟΣ), αθλητής ο οποίος ήταν από τον 1ο γύρο στο 1ο group αθλητών αλλά στη συνέχεια υποχώρησε στην 3η θέση.

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας (ΕΟΠ), έχοντας την σημαντική υποστήριξη του ΠΟ Ροδήλιου και προσωπικά του προέδρου του Ιωάννη Παπασταματάκη, κατάφεραν μέσα σε πολύ στενά χρονικά περιθώρια να οργανώσουν και να προετοιμάσουν ένα πολύ καλό Πρωτάθλημα. Στον πλευρό τους ήταν ο Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού και Αθλητισμού Ρόδου.

Ενημερωθείτε για όλη την επικαιρότητα της Λακωνίας και όχι μόνο μέσα από τη συνεχή ροή του www.lakonikos.gr. Κάνετε like στη σελίδα και γίνετε μέλος στην ομάδα του lakonikos.gr στο Facebook για να μαθαίνετε τα νέα πρώτοι! Με το κύρος και την αξιοπιστία του "Λακωνικού Τύπου", της μοναδικής ημερήσιας εφημερίδας της Λακωνίας με ιστορία 22 και πλέον ετών