Ήττα από την Κηφισιά για τον μαχητικό Αστέρα Βλαχιώτη (ΦΩΤΟ)

Ένα πέναλτι έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους

Πέμπτη, 25 Νοέμβριος 2021 13:17 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Στον δεύτερο εντός έδρας αγώνα της σεζόν ενάντια στη Κηφισιά, ο Αστέρας Βλαχιώτη πραγματοποίησε άλλη μια καλή εμφάνιση, παρά τις αρκετές απουσίες, όμως ένα πέναλτι έκρινε την τύχη της αναμέτρησης υπέρ των φιλοξενούμενων (0-1).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες, ενώ η Κηφισιά είχε δοκάρι στο 35΄ σε σουτ του Οικονομίδη έξω από την περιοχή.

Το μοναδικό γκολ ήρθε στο δεύτερο μέρος στο 52ο λεπτό. Η Κηφισιά κέρδισε πέναλτι ακριβώς στο ύψος της περιοχής, ο Ντοριβάλ ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Αθανασόπουλο κι έκανε το 0-1. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, έχοντας την κατοχή, χωρίς όμως αποτέλεσμα μέχρι τη λήξη.

Πάντως, ο Αστέρας Βλαχιώτη εκφράζει παράπονα για την υπόδειξη της εσχάτης των ποινών σε βάρος του, αλλά και τις γενικότερες αποφάσεις του διαιτητή. Χαρακτηριστικές είναι οι δηλώσεις του τεχνικού των Λακώνων, Κώστα Βελιτζέλου, ο οποίος μεταξύ άλλων ανέφερε: «Θεωρώ ότι το πέναλτι δόθηκε πάρα πολύ εύκολα, ήμουν πάρα πολύ κοντά, δεν ξέρω, δεν μπορώ να κρίνω, θέλω να το ξαναδώ, αλλά δόθηκε πολύ εύκολα. Όπως επίσης και για πολλά μαρκαρίσματα που έγιναν σήμερα, νομίζω ότι η ισονομία δεν τηρήθηκε επακριβώς. Αυτά όμως είναι μέσα στο ποδόσφαιρο».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αστέρας Βλαχιώτη (Βελιτζέλος): Αθανασόπουλος, Αναστόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Ζάννης, Λάμτσε, Λεωνιδόπουλος, Ζαΐμι, Άντο, Παπούλης, Τσίπρας, Ρόδης
Κηφισιά (Κούστας): Κολοβούρης, Παπαγγελής, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Γκότοβος, Οικονομίδης, Παυλάκης, Καλλέργης, Παπασάββας, Γιαννιτσάνης, Τετέι