Λακωνικό στίγμα στον 1ο Δρόμο Δυτικής Μάνης

O Δήμος Δυτικής Μάνης σε συνεργασία με το Σύλλογο Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας ήταν οι διοργανωτές του 1ου «Δρόμου Δυτικής Μάνης»...
Τρίτη, 28 Ιούνιος 2011 03:00 | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

O Δήμος Δυτικής Μάνης σε συνεργασία με το Σύλλογο Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας ήταν οι διοργανωτές του 1ου «Δρόμου Δυτικής Μάνης» που διεξήχθη το περασμένο Σάββατο 25/6 στο γειτονικό μας νομό.

Η διαδρομή των 10 χλμ. με αναστροφή ξεκινά από την ειδυλλιακή παραλία της Στούπας και φτάνει στο γραφικό ψαροχώρι του Αγίου Νικολάου, διασχίζοντας τον ποδηλατοδρόμο που ενώνει τα δύο χωριά, πάνω από τα καταγάλανα νερά της μεσσηνιακής Μάνης και με φόντο τους πρόποδες του Ταϋγέτου σε ένα εντυπωσιακό τοπίο.

Με τη συμμετοχή τους τίμησαν τη διοργάνωση σχεδόν 200 αθλητές από όλη την Ελλάδα, ενώ σε αγώνα δρόμου 1.000 μέτρων είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν και τα παιδιά.

Από λακωνικής πλευράς αγωνίστηκαν επτά δρομείς, πέντε από το Μυστρά και δύο από Σπάρτη, οι οποίοι κατάφεραν μαζί με άλλους 140 αθλητές να ολοκληρώσουν τη διαδρομή.

Συγκεκριμένα πρόκειται για τους:
- Σπυράκη Δημήτρη, που κατέκτησε την 27η θέση με χρόνο 49΄: 16΄΄ και ήρθε 3ος  στη κατηγορία του 55-59.
- Δημητρακάκης Μιχάλης (53η θέση, με χρόνο 53΄: 48΄΄).
- Κουκουλάρης Δημήτρης (73η θέση με χρόνο 56΄: 58΄΄).
- Αγγελάκος Παναγιώτης (100η θέση με χρόνο 1 : 02΄: 35΄΄).
- Λαμπρινός Γιάννης (113η θέση με χρόνο 1 : 05΄: 09΄΄).
- Λαμπρινός Ηλίας (132η θέση με χρόνο 1 : 12΄: 08΄΄).
- Λαμπρινός Παναγιώτης (136η θέση με χρόνο 1 : 16΄: 51΄΄).

Παρά την άπνοια και την αφόρητη ζέστη που επικράτησαν κατά τη διάρκεια διεξαγωγής, ο αγώνας στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, ενώ πλήθος κόσμου υποδέχτηκε τους δρομείς στον τερματισμό με το θερμότερό του χειροκρότημα.